Dom to bezpieczna oaza, w której chętnie odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną. Jednak według statystyk właśnie w nim zdarza się najwięcej wypadków związanych z pożarami czy zatruciem tlenkiem węgla. Na co zwrócić uwagę, aby być bezpiecznym, radzi ekspert Castorama Polska.
Najczęstsze przyczyny awarii
[1] Badanie „Mieszkania pod ścianą” przeprowadzone na zlecenie Kingfisher
Wszystkie prace związane z instalowaniem i eksploatacją urządzeń i instalacji gazowych mogą wykonywać wyłącznie osoby z uprawnieniami g3. Tylko takiemu specjaliście możemy powierzyć montaż przyłącza instalacji gazowej do budynku, jak i przegląd np. kuchni gazowej czy pieca gazowego w domu. Należy również pamiętać o okresowych przeglądach. Jeśli na przykład instalacja gazowa jest nieszczelna, to wystarczy już 5% gazu nagromadzonego w pomieszczeniu, by doprowadzić do wybuchu, na przykład poprzez włączenie światła w pokoju. Zdarza się czasem, że mieszkańcy zasłaniają wentylację w domu. To duży błąd, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może doprowadzić do nagromadzenia się niebezpiecznych gazów. Czasem wystarczy, by kipiąca zupa zalała palnik gazowy, płomień gaśnie, gaz się ulatnia i tragedia gotowa. Przy piecach na węgiel lub miał bardzo ważny jest montaż kotła w układzie otwartym – pamiętajmy, że 1 litr wody to pond 40 litrów pary. Przy niewłaściwej instalacji łatwo dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia, a w konsekwencji – do wybuchu.
Jarosław Siwek z Castorama Polska
Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu?
Jeśli mamy w domu instalację gazową, piec czy kominek, warto rozważyć zamontowanie czujnika dymu oraz tlenku węgla. To nie jest duży koszt – maksymalnie około 200 złotych, a może uratować nam życie. Doradcy klienta w sklepach Castorama chętnie zaproponują odpowiedni model. Zwracajmy też uwagę na nasze samopoczucie – objawy takie jak duszność, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty mogą byś sygnałem zatrucia czadem. Pamiętajmy również, by terminowo dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia – co trzy miesiące w przypadku pieców węglowych i co pół roku, gdy masz zainstalowany piec gazowy lub na olej opałowy
Jarosław Siwek z Castorama Polska