Niezależnie od tego, jak szeroki zakres prac planujemy, przed przystąpieniem do nich musimy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Aby remont przebiegł sprawnie i bez większych strat – szczególnie jeśli nie odbywa się w nowych wnętrzach – warto się odpowiednio przygotować.
Remont to zawsze poważne wyzwanie organizacyjne. Niestety, zazwyczaj nie ma możliwości, by opróżnić mieszkanie z mebli i sprzętów, a także wyprowadzić się na czas prowadzenia prac. Dlatego tak ważne jest, by wszystko odpowiednio zabezpieczyć, tak by wszystko przebiegło sprawnie i bez większych strat.
Po pierwsze – zadbaj o sąsiadów. Poinformowanie ich o planowanym remoncie i podanie przybliżonego terminu zakończenia prac z pewnością zostanie dobrze przyjęte i ograniczy liczbę interwencji.
Po drugie – ogranicz liczbę osób przebywających w mieszkaniu – jeśli tylko masz taką możliwość, wyślij dzieci do rodziny lub na kolonie. Dobrze, żeby w czasie prac nie było w domu zwierząt, to dla nich duży stres, a w dodatku mogą wykorzystać zamieszanie, żeby czmychnąć na zewnątrz.
Po trzecie – odpowiednio przygotuj meble. Jeśli nie masz możliwości wystawić ich na przykład na klatkę, musisz zadbać o to, żeby można było je łatwo przesuwać z pomieszczenia do pomieszczenia, zabezpieczyć przed farbą i kurzem, a jednocześnie mieć możliwość w razie potrzeby dostania się do wnętrza.
Przy zabezpieczaniu mebli ważne jest podklejenie ich podkładkami filcowymi lub teflonowymi (np. Castorama od 2,38 za zestaw) – to ułatwi ich przemieszczanie z pokoju do pokoju. Do zabezpieczenia z zewnątrz można użyć np. folii malarskiej (Castorama 4,98 zł) – jest tania, można ją dowolnie drapować na meblu, tak by zachować dostęp. Do klejenia przyda się odpowiednia taśma malarska – jest ją łatwo usunąć, a jednocześnie będzie solidnie przytrzymywać folię.
Po czwarte – pamiętaj o drobnych elementach. Tu przyda się taśma papierowa, którą na przykład można okleić listwy przypodłogowe, gniazda i kontakty, klamki. Także ramy okienne dobrze jest zabezpieczyć, szczególnie jeśli malujemy ściany przy oknach na inny kolor, niż kolor ram. Lustra, które są zamontowane na stałe, również warto okleić folia i dodatkowo zabezpieczyć taśmą. Obrazy i inne dekoracje zdejmujemy ze ścian, zabezpieczamy folią bąbelkową (Castorama 14,58 zł) i odkładamy w bezpiecznym miejscu – może to być na przykład balkon, ale wtedy musimy mieć pewność, że są dobrze chronione przed wilgocią. Żyrandole i inne elementy oświetlenia zdejmij i zabezpiecz podobnie jak pozostałe dekoracje, a jeśli nie masz takiej możliwości i muszą zostać na swoich miejscach – zabezpiecz je folią malarską i odpowiednio oklej.
Po piąte – zadbaj sprzęt RTV. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wywiezienie go do rodziny, ale nie zawsze jest to możliwe. Dużo zależy od zakresu prac. Czasem możliwe jest wykończenie jednego pomieszczenia, przestawienie do niego tych najdelikatniejszych sprzętów i kontynuowanie prac w kolejnych pokojach. Jeśli nasz remont nie pozwala na takie rozwiązanie, sprzęt RTV musimy bardzo dobrze zabezpieczyć – zarówno folią bąbelkową, która zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym, jak i folią malarską, dzięki której kurz i pył nie dostaną się do środka. Wszystko oklejamy taśmą i ustawiamy w najbezpieczniejszym kącie mieszkania,
Po szóste podłoga – jeśli nie remontujesz podłogi albo właśnie zakończyłeś jej renowację, musisz zadbać o nią ze szczególną troską – najlepiej wyłożyć ją kartonem i przykryć grubą folią. W miejscach, gdzie używamy sprzętu, który może zostawić ślady, na przykład urządzenia do cięcia płytek – można położyć podwójną warstwę tektury lub użyć płyty hdf dla lepszego zabezpieczenia.