Termoizolacja, system do rekuperacji i montaż nowoczesnych okien – to rozwiązania, które planuje zastosować w swoich domach ponad 50% respondentów badania przeprowadzonego przez Castorama Polska. Korzystne efekty zastosowania w domach rozwiązań ograniczających utratę ciepła będą jeszcze bardziej widoczne, jeśli wprowadzimy do codziennej praktyki proste czynności jak np. obniżenie temperatury pomieszczeń o 2 stopnie Celsjusza.
Według badania sieci Castorama, aż 83% ankietowanych, deklaruje stosowanie różnego rodzaju ekologicznych rozwiązań w swoich domach – oszczędzających energię, wodę, ułatwiających segregację odpadów czy zarządzanie ciepłem. Prawie 45% osób wskazało posiadanie termostatów, a częściej, niż co 10 badany przyznał się do korzystania z instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Co trzeci pytany deklaruje również chęć stosowania produktów ograniczających emisję dwutlenku węgla, poprzez chociażby instalację fotowoltaiki, pomp ciepła, czy nowoczesnych kotłów.
20 stopni Celsjusza optymalne dla zdrowia
Utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu na poziomie 20 stopni C wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, a więc na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zbyt wysoka temperatura może powodować bóle głowy, senność czy rozdrażnienie, jest też dobrym środowiskiem dla rozwoju patogenów oraz grzybów. Dlatego dzięki obniżonej temperaturze powietrza w domu lepszy komfort odczują zwłaszcza osoby borykające się z różnymi alergiami.
Oszczędność dla domowego budżetu
Dzięki ograniczeniu straty ciepła zmniejszą się też rachunki za ogrzewanie – obniżenie temperatury w domu o 2 st. C to oszczędność gazu nawet o 10%. Właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, którzy poniosą wydatki na rozwiązania termomodernizacyjne (np. materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z termomodernizacją), mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć poniesione koszty do 53 tys. zł, w podatku PIT. Wciąż można postarać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Uzyskana dotacja może wynieść nawet do 69 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.
Pozytywny wpływ na środowisko
Z rozwiązaniami dostępnymi w sieci sklepów Castorama też możesz tworzyć dobry klimat. Zmniejszenie niepotrzebnego zużycia ciepła w domu wpływa przecież na ograniczenie spalania surowców takich jak gaz czy węgiel, którymi ogrzewamy domy. Aby ograniczyć zanieczyszczanie planety emisją dwutlenku węgla do atmosfery, warto mądrze zarządzać ciepłem w domu i rozważyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów na rozsądne zarządzanie ciepłem w domu:
· Postaw na termoizolację swojego domu, która uchroni przed utratą ciepła w chłodne dni,
· Wymień drzwi i okna na te o niskim współczynniku przenikalności ciepła lub po prostu uszczelnij okna i drzwi wejściowe,
· Zamontuj termostat – dzięki jego zastosowaniu unikniesz niepotrzebnego ogrzewania budynku i będziesz mieć kontrolę nad regulacją ciepła,
· Załóż ekrany zagrzejnikowe ze styropianu i srebrnej folii,
· Zadbaj, żeby zasłony nie przysłaniały grzejników,
· Na noc zasłaniaj okna, a w ciągu dnia odsłaniaj, zwłaszcza w słoneczne dni,
· Na podłogach w salonie czy sypialni połóż dywan lub zatrzymującą ciepło wykładzinę,
· Niektóre ściany możesz wyłożyć panelami tapicerowanymi,
· Wietrz pomieszczenia krótko ale intensywnie – pozwoli to na utrzymanie dobrej jakości powietrza w domu.
Badanie społeczne na zlecenie Castorama Polska zostało przeprowadzone przez pracownię badawczą SW Research na reprezentatywnej grupie 1057 respondentów w październiku 2021 r.
Więcej sposobów na zarządzanie ciepłem w domu znajdziesz na: Twój dom bogaty w zrównoważone rozwiązania - Sklep Castorama.
Więcej na temat Programu Czyste Powietrze – STOP Smog.