Pitnej wody na Ziemi jest coraz mniej – o czym przypomina obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Istnieje wiele praktycznych rozwiązań i produktów pomagających oszczędzać wodę w domach i ogrodach. Tylko dzięki zamontowaniu urządzeń oszczędzających wodę w toaletach, bateriach i prysznicach, można zmniejszyć jej zużycie o 50 l dziennie na osobę, obniżyć rachunki i zadbać o środowisko i cenne zasoby wód podziemnych.
Z rozwiązań oszczędzających wodę korzysta niemal 43% ankietowanych, a kolejne 40% osób deklaruje chęć poczynienia takich inwestycji w swoim domu i ogrodzie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Castorama Polska. Co więcej zmniejszenie zużycia ciepłej wody w domu przyczynia się również do obniżenia opłat za energię. Warto zatem rozważyć zamontowanie termostatu, z którego korzysta już niemal 45% ankietowanych.
Zainstaluj system nawadniania
Systemy nawadniające ułatwią pielęgnowanie upraw, a jednocześnie pozwalają wykorzystać dokładnie taką ilością wody do podlania roślin, jaka jest potrzebna poszczególnym gatunkom w ogrodzie. Możesz wybrać system nawadniania podziemny lub naziemny – wszystko w zależności od Twoich potrzeb. Nawadnianie kropelkowe naziemne sprawdzi się na niewielkich obszarach, przy pojedynczych roślinach, z kolei podziemny system nawadniania ogrodów będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zastosujesz linie kroplujące.
Załóż łąkę kwietną
Łąka kwietnia nie wymaga dużej pielęgnacji, nawożenia oraz częstego podlewania. Poprzez sadzenie roślin miododajnych zadbasz również o pszczoły i inne owady zapylające, dzięki którym zbierzesz dobre plony warzyw i owoców.
Ściółkuj rośliny
Zastosowanie kory sortowanej korzystnie wpływa na rośliny domowe i ogrodowe, służy do wyrównania pH gleby i do regulacji jej wilgotności, gdyż kora będzie stopniowo uwalniać wodę do roślin, zapobiegając ich przesuszeniu czy też przelaniu. Z kolei kora iglasta w ogrodzie przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu, zmniejszając parowanie wody.
Segreguj odpady i postaw kompostownik
Stosując system segregacji odpadów na 5 frakcji, warto pamiętać o odpadach powstających podczas prac w ogrodzie. W przenoszeniu odpadów organicznych, takich jak skoszona trawa, pomogą wielorazowe worki ogrodowe. Ekologicznym rozwiązaniem zero waste jest stworzenie własnego kompostownika i wykorzystywanie uzyskanego nawozu do użyźniania gleby pod uprawiane rośliny.
Łap deszczówkę
Ważne aby mądrze wykorzystać dostępne zasoby przyrody. Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej w ogrodzie jest dobre dla klimatu. Wodę deszczową możemy wykorzystać do podlewania ogrodowych roślin i znacznie zmniejszyć bądź całkowicie zniwelować wykorzystanie wody wodociągowej w pracach ogrodowych.
Mądrze gospodaruj wodą
Sprawdzenie i wymiana baterii zlewozmywakowych na nowe, szczelne będzie również dobrym sposobem na oszczędność wody. Podlewaj te rośliny, które faktycznie tego potrzebują, zrezygnuj z mało istotnych nasadzeń, podlewaj mniej, a częściej, wcześnie rano lub późno wieczorem. Dokręcaj kapiącą wodę z kranu i zakręcaj kran podczas mycia zębów. Ogranicz zużycie plastikowych butelek z wodą i baniaków. Inwestując w filtry wody, możesz spokojnie pić wodę z kranu, przestać dźwigać duże plastikowe butelki i zadbać o swój komfort i środowisko.
Odpowiedzialne wykorzystanie wody to jedno z wielu rozwiązań składających się na zrównoważone domy i ogrody. Po więcej porad na tworzenie ekologicznych i oszczędnych domów i ogrodów zapraszamy na stronę Bądź eko! W domu i w ogrodzie.
Badanie społeczne na zlecenie Castorama Polska zostało przeprowadzone przez pracownię badawczą SW Research na reprezentatywnej grupie 1057 respondentów w październiku 2021 r.