Ponad połowa polskich domów została wybudowana przed 2000 rokiem, aż 75% budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest kotłem CO, a niemal 90% wyposażonych jest w okna PCV – to tylko niektóre z wyników badania „Dom Jutra” przeprowadzonego przez firmę Castorama.
Badanie "Dom Jutra"
Struktura polskich domów i wyzwania termomodernizacji
Bariery finansowe i procedury administracyjne – największy hamulec modernizacji
Polacy potrzebują edukacji w zakresie efektywności energetycznej
Wyniki naszego badania dobrze naświetlają potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie efektywności energetycznej. Chcąc na nią odpowiedzieć wdrożyliśmy w naszych sklepach Program Efektywności Energetycznej. Nasi eksperci, dostępni w sklepach Castorama, udzielają wsparcia w zakresie dostępnych technologii oraz pokazują, jak konkretne działania mogą prowadzić do realnych oszczędności i korzyści dla środowiska. W 30 sklepach w całej Polsce, nasi eksperci efektywności energetycznej pomagają klientom zrozumieć procedury związane z ubieganiem się o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Zależy nam, aby nasi klienci mieli szansę rozumieć, jakie kroki mogą podjąć, by poprawić efektywność energetyczną swoich domów oraz jakie korzyści z tego wynikają.
Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska
Motywacje do przeprowadzenia termomodernizacji – oszczędność i ekologia
Choć wymiana oświetlenia na LED i instalacja termostatów są świetnym początkiem, to kluczowe oszczędności i redukcja emisji CO2 wynikają z kompleksowej termomodernizacji budynków. Inwestycje w nowoczesne okna, izolację oraz systemy grzewcze i chłodzące mogą obniżyć zużycie energii nawet o 50%. Ważne jest, aby właściciele nieruchomości byli świadomi dostępnych technologii i korzyści płynących z ich zastosowania. Wsparcie finansowe i doradztwo techniczne mogą znacząco przyspieszyć realizację tych inwestycji, przynosząc korzyści zarówno gospodarstwom domowym, jak i środowisku.
Dominik Franków, Ekspert ds. efektywności energetycznej Castorama Gorzów
Lokalne wyzwania związane z efektywnością energetyczną
Termomodernizacja otwiera drzwi do znaczącego zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu nie jest tylko grubość izolacji termicznej, ale również jej ciągłość, szczelność powietrzna budynku oraz dbałość o detale połączeniowe różnych materiałów wraz z ich prawidłowym montażem w celu eliminacji lub ograniczenia mostków cieplnych. Efektem każdej przeprowadzonej termomodernizacji będzie minimalizacja strat ciepła z możliwością wykorzystania efektywnych i przyjaznych dla środowiska źródeł ogrzewania. W Castoramie oferujemy szeroki asortyment produktów, które umożliwią realizację tych celów szybko, ale i efektywnie. Produkty oznaczone etykietą „Czyste Powietrze” w naszych sklepach i na stronie internetowej mogą zostać dofinansowane z rządowego programu.
Dominik Franków, Ekspert ds. efektywności energetycznej Castorama Gorzów
Kluczowe programy wsparcia
Aby pomóc Polakom w pokonaniu barier związanych z termomodernizacją, Castorama rozwija ofertę doradczą i montażową. Planujemy zwiększenie dostępności informacji w sklepach oraz poprzez kampanie edukacyjne. Kompleksowe wsparcie, obejmujące doradztwo, montaż oraz pomoc w uzyskiwaniu dotacji, jest kluczowe dla zwiększenia liczby przeprowadzanych modernizacji. Oferujemy również narzędzia do samodzielnego monitorowania zużycia energii oraz dostęp do najnowszych technologii w zakresie efektywności energetycznej. Nasz cel jest prosty, chcemy pomóc Polakom ogrzać domy, nie ogrzewając przy tym planety. Obecnie we wszystkich sklepach Castorama w Polsce można uzyskać informacje o produktach kwalifikujących się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Dodatkowo przynajmniej w jednym mieście w województwie można skorzystać ze wsparcia profesjonalnego eksperta efektywności energetycznej, który wesprze klienta z przygotowaniem wniosku w programie
Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska
1https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/nsp-2021-wyniki-ostateczne/warunki-mieszkaniowe-w-polsce-w-swietle-wynikow-narodowego-spisu-powszechnego-ludnosci-i-mieszkan-2021,5,2.html, dane opublikowane: 31.01.2024.
2https://blog.ongeo.pl/zrodla-ciepla-budynkow
3https://www.iea.org/reports/energy-efficiency-2022
4Renovation Wave Communication (europa.eu)