Wspólna inicjatywa Fundacji DKMS i Castorama Polska zakończyła się sporym sukcesem. W ciągu tygodnia dawcy szpiku zorganizowanego dla pracowników, ponad 1200 osób kilkudziesięciu sklepów w całej Polsce oraz centrali firmy zarejestrowało się do bazy fundacji, by razem dostarczyć drugą szansę na życie pacjentom chorującym na nowotwory krwi. Powodem akcji była pomoc w znalezieniu genetycznego bliźniaka dla chorej na rzadką chorobę immunologiczną córki jednego z pracowników Castoramy.
Misją Fundacji DKMS jest walka z nowotworami krwi. Co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi. Tylko 25% pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na pomóc dawcy niespokrewnionego. Dlatego niezwykle ważna jest codzienna praca nad przekonaniem, jak największej liczby osób do zostania potencjalnym dawcą szpiku. Pracownicy Castorama Polska chętnie włączyli się w „Tydzień dla Gabi”, by w przyszłości móc realnie pomóc chorym poszukującym genetycznego bliźniaka.
Castorama Polska zawsze chętnie wspiera potrzebujących i uczestniczy w akcjach pomocowych. Odpowiedzialność społeczna to jeden z filarów działalności naszej firmy. Chcemy razem Tworzyć duże rzeczy i zmieniać życie ludzi na lepsze
Michał Gutkowski, dyrektor ds. Zaangażowania Castorama Polska
Motorem współpracy Castoramy z DMKS była pomoc, chorej na ziarniniakowatość przewlekłą, córki jednego z pracowników firmy. 9-letnia Gabrysia walczy z ciężka chorobą układu odpornościowego i szuka swojego genetycznego bliźniaka, który przekazując swój szpik kostny, uratuje jej zdrowie i życie.
Chodź dzielą nas kilometry, jesteśmy jednym zespołem! Łaczy nas to, że reagujemy, kiedy trzeba i nie pozostawiamy siebie w potrzebie. Wiemy, że razem damy radę i wspólnie możemy zrobić wiele dobra
Marta Kędzierska – Krajowy Koordynator Wolontariatu Castorama Polska
Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto zarejestruje się w bazie, wypełni przesłany formularz, pobierze wymaz z wewnętrznej części policzka i całość odeśle z powrotem do DKMS. Po jego przebadaniu określa się HLA, czyli antygen zgodności tkankowej. Na ich podstawie łączy się dawców i pacjentów, ratując ludzkie życie.